Http - Https Arasındaki Fark Nedir?

Neredeyse tüm kurumsal web sitelerinin, içerisinde çevrimiçi ödeme yapılan alışveriş sitelerinin http'yi bırakıp https'ye geçtiğini görüyoruz. Peki biz neden https'yi kullanmak zorundayız? Neden böyle bir geçiş yapılıyor? 

Öncelikle http ve https kavramlarının ne olduğuna bakalım

Açılımı "Hyper Text Transfer Protocol" olan, Türkçeye "Hiper Metin Transfer Protokolü" olarak çevrilen, ağ üzerinden web sayfalarının görüntülenmesini sağlayan protokoldür. 

Http nasıl çalışır?

Bunu örnek vererek açıklayalım,

Murat İzmir'de yaşıyor. İzmir'de kurumsal bir web sitesi yaptırmak için "arvyda.com" adresine bağlanacak. Murat tarayıcısının adres çubuğuna http://arvyda.com yazdığı zaman, arvyda.com'a ait tüm metin ve görsellerin ait olduğu sunucuya http protokolü ile istekte bulunmuş oluyor. 

Http, temelde girilen web sitesine ait sayfalara ulaşmak için kullanılıyor. İstemci ve sunucu hesaplama modelinde bir istek-yanıt anlaşmasıdır. 

Peki Http varken neden Https'ye ihtiyaç duyuldu?

İnternet sürekli gelişen, büyüyen, dinamik bir ortamdır. Bu büyümenin getirdiği sorumluluklardan en önemlisi güvenlik sorunu olmuştur. Http 1990 yılından beri dünya çapında ağ üzerinde iletişim için kullanılmıştı. Bugüne bakacak olursak http gerekli güvenliği sağlamakta başarılı olmuyordu bunun için ağ üzerinde yeni bir iletişim protokolü yani Https kuruldu.

Https nedir?

Https(Secure Hyper Text Transfer Protocol), HTTP protokolüne SSL (Güvenli Soket Katmanı) protokolü eklenmesi ile oluşan güvenli metin aktarma iletişim protokolüdür. SSL protokolü sayesinde web sitelerinin iletişimi şifreleniyor, kullanıcıya daha güvenli bir internet ortamı sunuluyor. Biz Arvyda İnternet Teknolojileri olarak kurumsal web sitelerinde HTTPS'nin kullanımını öneriyor ve gerek İzmir'de gerek Türkiye'de yaşayan müşterilerimize daha güvenli web siteleri teslim etmek adına SSL sertifikası yani HTTPS protokolünü kullanıyoruz. 

Http ve Https Arasındaki Fark Nedir?

 
HTTP HTTPS
Http protokolü kullanılan sitenin adres çubuğu "http://" olarak başlar. Http protokolü kullanılan sitenin adres çubuğu "https://" olarak başlar.
Güvensizdir, verilerin çalınması kolaydır. Güvenlidir, verileriniz, bilgileriniz koruma altındadır, çalınması zordur.
Veriler şifresizdir, hiçbir şifreleme içermez. Veriler göndermeden ve alınmadan önce şifrelenir.
80 portunu kullanır 443 portunu kullanır.
http ve https arasındaki fark nedir,